Septembar se u svijetu obilježava kao mjesec u kojem se posebna pažnja posvećuje pacijentima oboljelim od malignih oboljenja krvi. Iako su širom svijeta dostupni brojni lijekovi koji pacijentima oboljelim od maligniteta krvi pružaju brojne mogućnosti liječenja i očuvanje kvalitete života, Bosna i Hercegovina pred sobom ima još puno toga za uraditi kako bi oboljelima omogućila makar dio onoga što pacijenti u razvijenim zemljama imaju.

Udruženje oboljelih od multiplog mijeloma, mjelodisplastičnog sindroma i drugih rijetkih krvnih bolesti u BiH predstavlja infografike koje će vam pomoći da na vrijeme prepoznate simptome bolesti i na taj način bolest otkrijete na vrijeme.

Hodgkinov limfom spada u maligna oboljenja krvi.

Prema stopi obolijevanja, smatra se rijetkom bolešću, sa incidencom od dva do tri oboljela na 100.000 stanovnika u Europskoj uniji. Podaci kliničkih centara u Bosni i Hercegovini govore u prilog tome da naša zemlja ne odstupa od evropskih statistika.

Od Hodgkinovog limfoma, najviše novooboljelih slučajeva javlja se u mlađoj populaciji, starosti od 15 do 35 godina, te kod starijih od 60 godina.

Simptomi koji mogu pobuditi sumnju da se radi o Hodgkinovom limfomu su najčešće;

  • bezbolan i otečen limfni čvor na vratu, ispod pazuha ili  preponama
  • povišena tjelesna temperatura
  • intenzivno noćno znojenje
  • konstantan umor
  • neobjašnjivi gubitak tjelesne težine (više od 10% ukupne težine u toku 6 mjeseci)
  • svrab
  • kašalj, a nekada čak i bol u stomaku

Vrlo je jasno da su ovo nespecifični simptomi koji mogu ukazivati i na neke druge bolesti i stanja te je od iznimne važnosti pravovremeno se javiti ljekaru, kako bi se uradile sve potrebne pretrage i postavila tačna i konačna dijagnoza. Kada se govori o liječenju, većina pacijenata (njih oko 80%) vrlo dobro reaguje na inicijalno liječenje i bolest se godinama ne vraća, tako da imaju zadovoljavajući kvalitet života i potpuno su ravnopravni i funkcionalni članovi zajednice. Za one pacijente kojima se bolest vraća, postoje terapije koje određuje stručni tim ljekara hematologa.

Pandemija COVID19 i za ovu je ranjivu grupu pacijenata postavila brojne izazove, počevši od same dostupnosti zdravstvenih usluga pri postavljanju dijagnoze, pa sve do očuvanja zdravlja u kontekstu izbjegavanja zaraze kako se osnovna bolest ne bi dodatno iskomplicirala. Stoga je jako važno održavati redovni kontakt sa svojim ljekarom i pravovremeno tražiti savjet o daljem postupanju, bilo da je u pitanju postavljanje inicijalne dijagnoze, ili pak redovno kontrolisanje bolesti.

Na Međunarodni dan oboljelih od Hodgkinovg limfoma, koji se obilježava svakog 15. septembra, potrebno je pružiti posebnu podršku pacijentima kojima se bolest vraća i koji su, zajedno sa svojim ljekarima, u stalnom traganju za najboljom mogućom terapijskom opcijom, a sve kako bi i oni bolest stavili pod kontrolu i vratili se svakodnevnom životu.

Multipli mijelom predstavlja maligno oboljenje krvi.

To je vrsta karcinoma koštane srži koji se javlja u plazma ćelijama, a koje se normalno nalaze u koštanoj srži i kod zdravih ljudi su dio imunog sistema. Za razliku od većine drugih malignih oboljenja, multipli mijelom ne stvara tumorske mase ili izrasline, već se mijelomske ćelije dijele i šire u koštanoj srži.

Statistički gledano, multipli mijelom obuhvata 1% svih maligniteta te oko 10% svih hematoloških. Multipli mijelom i dalje se smatra rijetkim oboljenjem. Bolest se nešto češće javlja kod muškaraca nego kod žena. Ranije se multipli mijelom smatrao bolešću starije populacije jer se najčešće dijagnosticira kod osoba starijih od 65 godina, međutim zadnjih godina primjetan je trend spuštanja dobne granice prema nešto mlađim osobama, pa se dijagnoze utvrđuju i kod osoba mlađih od 50 godina.

Multipli mijelom zahvaća više mjesta u tijelu gdje je koštana srž kod odraslih normalno aktivna, tj. unutrašnjost kostiju kičmenog stuba, lubanje, zdjelice, rebara i područja oko ramena i kukova. Krajnji dijelovi udova kao što su šake, stopala i donji dijelovi ruku i nogu obično nisu zahvaćeni mijelomom i funkcija tih kritičnih područja obično je sasvim očuvana.

Rani znaci i simptomi koji se javljaju kod približno 70% oboljelih od multiplog mijeloma:

  • stalni ili ponavljajući bolovi u leđima i kostima (moguća je pojava i prijeloma kostiju)
  • ponavljajuće neobjašnjive infekcije (pluća, sinusa ili urinarnog trakta)
  • trajni umor koji se može i pogoršavati
  • oticanje ektsremiteta
  • kratak dah

Vrlo je jasno da su ovo nespecifični simptomi koji mogu ukazivati i na neke druge bolesti i stanja te je od iznimne važnosti pravovremeno se javiti ljekaru, kako bi se uradile sve potrebne pretrage i postavila tačna i konačna dijagnoza.

Kod liječenja multiplog mijeloma, rana dijagnoza je od presudne važnosti s obzirom da se tada postižu najbolji rezultati u liječenju. Dostupni su brojni lijekovi i terapijski protokoli koji se primjenjuju u liječenju multiplog mijeloma. Sam tok bolesti je karateriziran periodima remisije, odnosno vremena bez aktivnih znakova bolesti i periodima relapsa, tj. pogoršanja kada je prisutna aktivna bolest. Cilj liječenja je da bolest što duže bude u mirnoj fazi bez pristunih znakova oboljenja i aktivnosti bolesti.

Pandemija COVID19 i za ovu je ranjivu grupu pacijenata postavila brojne izazove, počevši od same dostupnosti zdravstvenih usluga pri postavljanju dijagnoze, pa sve do očuvanja zdravlja u kontekstu izbjegavanja zaraze kako se osnovna bolest ne bi dodatno iskomplicirala. Stoga je jako važno održavati redovni kontakt sa svojim ljekarom i pravovremeno tražiti savjet o daljem postupanju, bilo da je u pitanju postavljanje inicijalne dijagnoze ili pak redovno kontrolisanje bolesti.

VV-MEDMAT-22735

Takeda Pharmaceuticals BH d.o.o. , Vrbanja 1. , Sarajevo

Septembar 2020.